Depremden 3,5 ay önce kritik araştırma! Kazı sonrası ‘büyük deprem’ uyarısında bulunmuşlar
  • Yozgat Haberleri
  • Gündem
  • Depremden 3,5 ay önce kritik araştırma! Kazı sonrası ‘büyük deprem’ uyarısında bulunmuşlar

Depremden 3,5 ay önce kritik araştırma! Kazı sonrası ‘büyük deprem’ uyarısında bulunmuşlar

Haber 7 - 6 Şubat depremlerinin büyük tahribata yol açtığı Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde depremden 3 buçuk ay önce akademisyenlerin bölgedeki fay hattına ilişkin çalışma yürüttüğü öğrenildi. Muhtar Erinmez, o çalışmayı Haber7 ekibine anlattı.

ABONE OL
Mart 15, 2023 17:30
Depremden 3,5 ay önce kritik araştırma! Kazı sonrası ‘büyük deprem’ uyarısında bulunmuşlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber7 – ÖZELKahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerde en ağır hasarı gören bölgelerden biri Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi oldu. Asrın felaketinde büyük tahribat yaşanan Gölbaşı’na bağlı Ozan Köyü’nde, depremden kısa süre önce fay hattına ilişkin kritik bir çalışma yapıldığı belirlendi.6 Şubat’ta yaşanan çifte depremlerden 3 buçuk ay önce bölgeye gelen deprem uzmanı akademisyenlerin Gölbaşı’ndan geçen fay hattının bazı noktalarından numune aldığı ve 7 şiddetinin üzerinde deprem beklenildiğine ilişkin ikazlarda bulunduğu öğrenildi.FAY HATTINI İNCELEDİLER, KRİTİK UYARIYI YAPTILAR: TEHLİKEDESİNİZHABER7’ye konuşan Ozan Köyü Muhtarı Şerif Erinmez, kritik zamanda yapılan çalışmalara eşlik ettiğini söyleyerek o kritik çalışmaya ilişkin şunları söyledi:”Buraya 22 Ekim’de Elazığ Üniversitesi’nden deprem araştırması yapan hocalar geldi. Gölbaşı’ndan kiralanan paletli bir kepçeyle, Ozan Köyü’nün 3 kilometre ilerisindeki ‘Kandıl’ diye isimlendirilen mevkiye geldiler. Bölgedeki fay hattını incelediler. Kepçeyle arazide bir yer açtılar. Orada biraz çalıştılar ve numune aldılar. Çalışmadan sonra, ‘Burada büyük bir fay hattı var. Fay hattının üzerindesiniz.’ dediler.”Muhtar Şerif Erinmez, uzmanların, depremin zamanını tahmin edemeyeceklerini ancak 7 şiddetinin üzerinde deprem beklenildiğini söylediklerini aktardı.“DEPREM EVİMİ HAVAYA KALDIRDI”Muhtar Erinmez, deprem anında evinin 80 santimetre yukarı kalktığını, bir tarafının ise aşağı bastığını söyledi. Erinmez, evinin yaklaşık 50 santimetre yürüdüğünü sözlerine ekledi.Erinmez, evinin altında yaklaşık 2 metrelik yarık oluştuğunu söyleyerek, “Fay hattı mezarlığın başından bastı geldi ve benim evimin altından geçti. Abartmıyorum, deprem benim evimi 80 santim kaldırıp yere vurdu.” diye konuştu.Deprem sonrasında zeminde yarıklar oluştuğunu belirten Muhtar Erinmez, “Fay hattının derinliği yaklaşık adam boyu kadardı. Artçı depremlerle zamanla birazı kapandı. ” dedi.“DEVLET İMDADIMIZA HEMEN YETİŞTİ”Devletin yardımlarının kesintisiz şekilde devam ettiğini belirten Ozan Köyü Muhtarı Erinmez, “Devlet yanımızda, devletimiz var olsun, sağ olsun. Öncelikle gıdada, temizlik malzemesinde hiçbir sıkıntımız yok. Odun da, kömür de ulaştırıldı bizlere.” ifadesini kullandı.“GECE DEMEDEN GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞTI”Gölbaşı Kaymakamı İhsan Ayrancı’nın gece gündüz çalışarak halkın derdine derman olduğunu belirten Muhtar Erinmez, şunları söyledi:“Kaymakamımız baba adam. Halkımıza çok büyük faydası oldu. Felaketin hemen ardından gece demeden gündüz demeden çalıştı. Allah razı olsun. Yardımları peş peşe bizlere yetiştirdi. Hatta geçen sene yağan kar nedeniyle ulaşılamayan köylere kendisi ulaştı. Yaya gitti. Takdire şayan bir kaymakamımız var.”___________________KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
Yozgat haberleri, Yozgat ilinin güncel olaylarını takip etmek isteyenler için önemli bir kaynak. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki yerel gazetelerde ve internet sitelerinde yayınlanıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilinde yaşayanların güncel bilgiye kolayca erişmelerini sağlıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki ekonomi, siyaset, spor ve kültür gibi birçok alanda haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki sağlık ve eğitim hizmetleri hakkında bilgilendirme yapıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki turistik yerler hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki iş fırsatları hakkında bilgilendirme yapar. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki gençlerin yaşamlarına dair haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki yerel seçimler hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki çevre sorunlarına dikkat çekiyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki kültürel etkinlikleri takip ediyor ve haberleştiriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki spor kulüpleri ve sporcuları hakkında haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki tarım ve hayvancılık sektörü hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki trafik kazaları ve yol durumu hakkında bilgi sağlıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki polis ve güvenlik birimlerinin çalışmalarını takip ediyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki belediyelerin projeleri ve çalışmaları hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki sağlık ve eğitim hizmetleri hakkında güncel bilgi sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki sanat ve edebiyat dünyasından haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki doğal afetler hakkında bilgi veriyor ve önlem alınması konusunda uyarılarda bulunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki vatandaşların günlük hayatına dair haberler sunuyor.