İBB Meclisi’nde ‘Sultan Vahdettin’ ismi oy çokluğuyla kabul edildi!

İBB Meclisi’nde ‘Sultan Vahdettin’ ismi oy çokluğuyla kabul edildi!

Haber 7 - İBB Meclisi'nde oy çokluğuyla Pendik'teki iki sokağa "Sultan Abdülhamid Han" ve "Sultan Vahdettin" isimleri verildi.

ABONE OL
Mart 14, 2023 19:30
İBB Meclisi’nde ‘Sultan Vahdettin’ ismi oy çokluğuyla kabul edildi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde, Pendik’teki iki sokağa “Sultan Abdülhamid Han” ve “Sultan Vahdettin” isimlerinin verilmesine ilişkin CHP ve İYİ Parti grubunun “hayır” oyu kullanması tartışmaya neden oldu.İBB Meclisi mart ayı toplantısının ikinci oturumu, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Saraçhane’deki belediye binasında yapıldı.PENDİK’TE 2 SOKAĞA “SULTAN ABDULHAMİD HAN” VE “SULTAN VAHDETTİN” İSİMLERİ VERİLDİ Pendik ilçesindeki bazı sokakların, “Sultan Abdülhamid Han”, “Sultan Vahdettin”, “Amel”, “Döner”, “Cezaevi”, “Cezve”, “Evran” ve “Eymen” olarak isimlendirilmesinin görüşüldüğü madde oy çokluğuyla kabul edildi.Onaylanan maddeyle ilgili söz alan İBB AK Parti Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, “El Hafız, Es Seyyid, El Mücahit, El Bozkurt unvanlarının bu aralar yakıştırıldığı Sayın Kılıçdaroğlu’nun takipçileri, bugün Sultan Vahdettin ve Sultan Abdülhamid Han isimlerinin caddelere verilmesine ‘Hayır’ oyu kullanmışlardır. Ben, bu büyük çelişkiyi ve tutarsızlığı milletimizin takdirlerine arz ediyorum. Sultan Abdülhamid Han ve Sultan Vahdettin Han’ın ruhları şad olsun, onların aziz hatıraları önünde saygı ve hürmetle eğiliyoruz.” dedi.CHP’li Meclis Üyesi Mesut Kösedağı da 13 maddeli bir gündemleri olduğunu ifade ederek “CHP grubu olarak da 1 maddeye de ‘ret’ verdik, bu doğal. Dokuz yıldır meclis üyesiyim, 9 yıldır bazı maddelere ‘evet’, bazı maddelere ‘hayır’ diyoruz. Tabii bugün bir şey daha öğrendik. İlk defa hayır gerekçemiz merak edildi. Murat Bey, perşembe günü imar dosyaları geçecek, 200’e yakın dosya var. Her ‘hayır’ verdiğimiz maddede söz alıp buna niçin ‘hayır’ dediğimizi de sormanızı rica ediyorum.” diye konuştu.İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, Sultan Vahdettin ve Sultan Abdülhamid’in, Osmanlı İmparatorluğu’nda kıymetli vazifeler yapmış Osmanlı padişahları olduğunu söyledi. Özkan, “Yeterince isimleri olduğunu düşünüyorum. Eğer böyle bir düşünceleri varsa bunu, bu dönem siyasete alet etmenin ne alemi var? Yirmi beş senedir o ismi koysaydınız, niye koymadınız? Sultan Abdülhamid’in veyahut Sultan Vahdettin’in ismi bugün mü aklınıza geldi?” dedi.İBB Meclisi’nde, Zeytinburnu’ndaki iki isimsiz sokağa da 15 Temmuz gazisi “Gazi Tümgeneral Davut Ala Sokağı” ve 15 Temmuz şehidi “Şehit Kurmay Albay Sait Ertürk Sokağı” olarak isim verilmesi kabul edildi.İKİ MECLİS ÜYESİ, MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLMAK İÇİN İSTİFA ETTİ İYİ Partili Meclis Üyesi Taylan Yıldız, genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmak için meclis üyeliğinden istifa etti.Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul, Yıldız’ın istifasına ilişkin, “Taylan Bey’e de bu çıkmış olduğu yolda bol şans diliyorum, başarılar diliyorum. Meclisimizin renkli kişiliklerinden biriydi, ara ara meclisin de tansiyonunun yükselmesine sebep oldu. İnşallah Taylan Bey, Ankara’ya giderseniz, Ankara’yı karıştırmayın bu şekilde.” dedi.CHP’li Meclis Üyesi Orhan Çakır da milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti.KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
Yozgat haberleri, Yozgat ilinin güncel olaylarını takip etmek isteyenler için önemli bir kaynak. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki yerel gazetelerde ve internet sitelerinde yayınlanıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilinde yaşayanların güncel bilgiye kolayca erişmelerini sağlıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki ekonomi, siyaset, spor ve kültür gibi birçok alanda haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki sağlık ve eğitim hizmetleri hakkında bilgilendirme yapıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki turistik yerler hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki iş fırsatları hakkında bilgilendirme yapar. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki gençlerin yaşamlarına dair haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki yerel seçimler hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki çevre sorunlarına dikkat çekiyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki kültürel etkinlikleri takip ediyor ve haberleştiriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki spor kulüpleri ve sporcuları hakkında haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki tarım ve hayvancılık sektörü hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki trafik kazaları ve yol durumu hakkında bilgi sağlıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki polis ve güvenlik birimlerinin çalışmalarını takip ediyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki belediyelerin projeleri ve çalışmaları hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki sağlık ve eğitim hizmetleri hakkında güncel bilgi sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki sanat ve edebiyat dünyasından haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki doğal afetler hakkında bilgi veriyor ve önlem alınması konusunda uyarılarda bulunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki vatandaşların günlük hayatına dair haberler sunuyor.