Kur’an kursundaki ‘işkence’ davasında yöneticiye 39, hizmetliye 36 yıl hapis cezası
  • Yozgat Haberleri
  • Gündem
  • Kur’an kursundaki ‘işkence’ davasında yöneticiye 39, hizmetliye 36 yıl hapis cezası

Kur’an kursundaki ‘işkence’ davasında yöneticiye 39, hizmetliye 36 yıl hapis cezası

Haber 7 - Erzurum'da, yatılı Kur'an kursunda 14 çocuğa yönelik işkence iddiasıyla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan yönetici Nuhi Karababa'ya 39 yıl, hizmetli Uğur Güngör'e ise 36 yıl hapis cezası verildi.

ABONE OL
Mart 14, 2023 23:00
Kur’an kursundaki ‘işkence’ davasında yöneticiye 39, hizmetliye 36 yıl hapis cezası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Palandöken ilçesindeki Hacı Bahattin Evgi Erkek Yatılı Kur’an Kursu’nda kalan M.K., ailesine yurtta belletmen olarak görev yapan Hakan Aslankafa’nın kendisini tehdit edip, cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine aile, 2 Aralık 2021’de Aslankafa hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturma başlatan polis ekipleri, Hakan Aslankafa’yı gözaltına aldı. Pedagog eşliğinde M.K.’nin ifadesine başvuruldu. Emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddeden Aslankafa, 1 gün sonra sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.119 YIL CEZA İSTİNAFTA BOZULDUYapılan soruşturma sonucunda Aslankafa hakkında 7 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 13 çocuğa da işkence ve eziyet ettiği gerekçesiyle 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Soruşturma kapsamında ayrıca Kurs Müdürü Nuhi Karababa ve hizmetli Uğur Güngör hakkında da 14 çocuğa işkence suçundan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Hakan Aslankafa, 31 Mayıs 2022’de cinsel istismar suçlamasıyla 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktığı ilk duruşmada 119,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak karar, çocukların duruşma salonunda dinlenmediği, eksik tanık dinlendiği ve sanığa verilen cezanın fazla olduğu gerekçesiyle istinaf mahkemesince bozuldu.KARAR DURUŞMASIYönetici Nuhi Karababa ve hizmetli Uğur Güngör’ün 13 çocuğa işkence suçundan Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılanmasına ise bugün devam edildi. Duruşmaya sanık Nuhi Karababa ve Uğur Güngör ile birlikte çocukların aileleri ve avukatları katıldı. Karababa ve Güngör, karar duruşmasında suçsuz olduklarını belirterek beraat talebinde bulundu. Uğur Güngör, “Kızım okula gidemiyor. ‘Tacizci hoca’ olarak anılıyoruz. Yüce mahkemenizin güzel bir karar vereceğine inanıyorum. Beraatımı istiyorum” dedi. Suçsuz olduğunu söyleyen kurs yöneticisi Nuhi Karababa da savunmasında, “15-20 tane veli var çağıralım. Benim çocuklarına işkence yaptığımı söylesinler ben tahliyemi değil idamımı isteyeceğim. Son sözüm beraatımı istiyorum” diye konuştu. TAKDİR İNDİRİMİ UYGULANMADISanıkların son savunmalarının ardından 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, kararını açıkladı. Mahkeme, yönetici Nuhi Karababa için 14 çocuktan 13’üne eziyet suçundan her çocuk için 3’er yıl olmak üzere toplam 39 yıl, hizmetli Uğur Güngör hakkında da 12 çocuğa eziyet suçundan 36 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti her iki sanık için de takdir indirimi uygulamadı.KAYNAK: DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
Yozgat haberleri, Yozgat ilinin güncel olaylarını takip etmek isteyenler için önemli bir kaynak. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki yerel gazetelerde ve internet sitelerinde yayınlanıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilinde yaşayanların güncel bilgiye kolayca erişmelerini sağlıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki ekonomi, siyaset, spor ve kültür gibi birçok alanda haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki sağlık ve eğitim hizmetleri hakkında bilgilendirme yapıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki turistik yerler hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki iş fırsatları hakkında bilgilendirme yapar. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki gençlerin yaşamlarına dair haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki yerel seçimler hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki çevre sorunlarına dikkat çekiyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki kültürel etkinlikleri takip ediyor ve haberleştiriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki spor kulüpleri ve sporcuları hakkında haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki tarım ve hayvancılık sektörü hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki trafik kazaları ve yol durumu hakkında bilgi sağlıyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki polis ve güvenlik birimlerinin çalışmalarını takip ediyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki belediyelerin projeleri ve çalışmaları hakkında bilgi veriyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki sağlık ve eğitim hizmetleri hakkında güncel bilgi sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki sanat ve edebiyat dünyasından haberler sunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki doğal afetler hakkında bilgi veriyor ve önlem alınması konusunda uyarılarda bulunuyor. Yozgat haberleri, Yozgat ilindeki vatandaşların günlük hayatına dair haberler sunuyor.